Dotik je knjiga ameriškega nevroznanstvenika Davida J. Lindena, v kateri avtor analizira nujnost in vseprisotnost dotika kot primarne oblike človeškega stika z njegovo okolico, ki temeljno določa naš fizični, duševni in duhovni odnos do sveta. Bistvo te knjige ni zgolj pokazati, da je dotik in dotikanje dobrodejno, pač pa avtor skozi vso knjigo dokazuje, kako zapleteni sistem tipnega zaznavanja (koža, živčne celice in možgani) pogosto deluje povsem drugače, kot bi pričakovali, zaradi tega pa ima povsem nepričakovane učinke. Določene posebnosti različnih dotikov tako odločilno vplivajo na naše življenje in odločitve, s tem pa tudi na njegov potek.
Geni, celice in živčne mreže so bistveni pri ustvarjanju unikatne izkušnje človekovega dotika, od vsakodnevnih izbir, prek uporabe delovnih orodij, do prenašanja kroničnih bolečin in procesa ozdravitve, pa vse do ključnih življenjskih odločitev, kot je izbira partnerja (in posledičnih spolnih odnosov z njim). Povezava med fizičnim dotikom in njegovim čustvenim odzivom tako pomembno vpliva na družbene interakcije pa tudi na splošno zdravje in razvoj posameznika ter družbe.
S povezovanjem psihološke vedenjske teorije na eni strani ter telesno fizioloških zakonitosti na drugi, nam Linden ponuja izviren, hkrati pa znanstveno dognan odgovor našega odzivanja na to, kar čutimo.
Dolgoletne raziskave, ki jih je Linden vključil v knjigo Dotik, denimo pokažejo, da lahko otrok, ki se rodi slep ali gluhonem, odraste v čustveno stabilno in zdravo osebo, medtem ko bo otrok, ki ni bil deležen toplega dotika v zgodnjem otroštvu, imel ne le čustvene in psihološke težave, temveč tudi telesne posledice, kot so npr. debelost, sladkorna bolezen, razne srčne bolezni in imunske motnje.
Dotik in dotikanje radikalno vplivata ne le na individualni razvoj, ampak ustvarjata in tudi utrjujeta medsebojne vezi, navdihujeta zvestobo, omogočata sodelovanje ter sta pomembna tudi za človekovo ustvarjanje na vseh področjih od umetnosti do znanosti.
Zaradi svoje precizne jasnosti je knjiga Dotik osupljivo branje za zavzetega bralca, saj z razumljivim, a strokovno nazornim opisovanjem predstavi napredek v nevroznanosti, s katerim bo bralec laže doumel pomen dotika in s tem tudi svojo izkušnjo sveta okoli sebe.
David J. Linden (1961) je nevroznanstvenik in profesor na oddelku za nevroznanost Univerze Johns Hopkins, ene najbolj eminentnih medicinskih univerz na svetu. Že dolgo raziskuje delovanje možganov in njihovo okrevanje po poškodbah, svoje delo pa je do sedaj objavil v treh knjigah. V prvi, The Accidental Mind (Naključni um), se je posvetil evoluciji, ki je omogočila ljubezen, sanje in boga, v odmevnem delu The Compass of Pleasure (Kompas užitka) pa je preučeval razne oblike odvisnosti. Dotik je njegova najnovejša knjiga, ki je izšla leta 2015 in si prislužila mnoge pohvalne kritike. Od leta 2008 je odgovorni urednik znanstvene revije Journal of Neurophysiology. Poleg akademskega raziskovanja si prizadeva za približevanje nevroznanosti posamezniku; s tem ciljem pa pogosto gostuje tudi na radijskih oddajah in predava na različnih univerzah po svetu.
»Z literarnim občutkom za anekdote nam Linden odkriva znanost izza dotika, ob tem pa razkriva, kako čutenje vpliva na nas in spodbuja naše odzivanje v vsakdanjih situacijah.«
– Bob Grant, The Scientist
»Linden raziskuje globino dotika, od srbečice do orgazma … in ponuja prepričljivo branje.«
– Orlando Bird, Financial Times